Скарби мерця: Вчені зазирнули до гробниці Фрідріха III

Віталій Бондаренко

Саркофаг Ярослава Мудрого нащадки відкривали та закривали як холодильник, ніби сподіваючись на те, що князь повернеться. Радянська влада останній раз робила це 1964 року. А 2009 року саркофаг відкрили знову, і виявилось, що князь зник. А от іншому монарху Європи, імператору Фрідріху ІІІ, пощастило більше — він і досі там, де був похований. Хоча вчені побоювалися, що його саркофаг порожній.

Імператор Фрідріх III. Портрет Ганса Бургкмаїра, 1500 рік

Імператор Фрідріх III. Портрет Ганса Бургкмаїра, 1500 рік

NOTA BENE: Фрідріх ІІІ (1415–1493). З 1424 року — герцог Штирії. З 1440 року — Король Німеччини. З 1452 року — Імператор Священної Римської імперії. Під час свого правління був сконцентрований на об’єднанні спадкових Габсбурзьких земель. Заклав основи для подальшої влади Габсбургів. Фрідріх  був готовий до своєї поховальної церемонії за 30 років до смерті — скульптор Ніколаус Герхардт почав робити саркофаг ще 1463 року. Але імператору і після смерті довелося зачекати, щоб спочити у цій домовині. Його спочатку поховали у простому склепі Собору Святого Стефана у Відні. Тільки 1513 року роботи над масивним саркофагом закінчилися. Відкрити його, не зруйнувавши, майже неможливо.

Корона-митра імператора Фрідріха ІІІ

Корона-митра імператора Фрідріха ІІІ

1969 року група небайдужих вчених провела секретну операцію. У домовині Фрідріха ІІІ було зроблено отвір, через який науковці провели комплекс досліджень і зрозуміли, що могила не порожня. Дослідження тогочасними металодетекторами показало чималий вміст металів у похованні. Ці висновки заспокоїли вчених, але лише на 50 років.

2013 року команда археологів, на чолі із Вольфгангом Нойбауером знову взялася досліджувати вміст саркофагу. За допомогою мікрокамер та ендоскопів через зроблений раніше отвір їм вдалось зазирнути всередину. Попередні результати досліджень опублікували лише в листопаді 2019 року.

«Це дійсно вражає, нам вдалось зазирнути в минуле. У нас було таке ж відчуття, як у Говарда Картера, який щойно відкрив гробницю Тутанхамона у Єгипті», — каже член команди, куратор середньовічного мистецтва Франц Кірхвегер.

Вид всередині саркофагу: внутрішня труна і корона імператора в дальній частині.

Вид всередині саркофагу: внутрішня труна і корона імператора в дальній частині.

На фотографіях із дослідження можна побачити останки Фрідріха ІІІ. Воно вкрите оксамитовою тканиною із золотими візерунками, голова імператора лежить на подушці, гаптованій золотими нитками. Спеціально для поховання було виготовлено символи влади — скіпетр і державу. Домовина всередині обставлена позолоченими пластинами, на яких, ймовірно, записано всі досягнення імператора. Також вчені побачили срібну чи позолочену корону, яку виготовлено за складною для свого часу технологією.

Усередині внутрішньої труни. На передньому плані дорогоцінні тканини, в які обернули останки імператора. Праворуч не рука імператора, а частина статуї Христа з розп'яття

Усередині внутрішньої труни. На передньому плані дорогоцінні тканини, в які обернули останки імператора. Праворуч не рука імператора, а частина статуї Христа з розп’яття

Цю корону Фрідріх ІІІ отримав від Папи Римського Миколая V під час коронації 1452 року, ставши останнім імператором, якого було короновано в Римі за старими традиціями. Його син Максиміліан I не зміг потрапити до Папи на коронацію через чвари з Венецією. Після цього правителі Священної Римської імперії взагалі відмовились від такої процедури. Часткове виключення — Карл V, який до 1530 року сидів на троні більше декади, але принципово хотів отримати корону ще й з рук понтифіка.


Статтю оприлюднено на сайті WAS: https://was.media/microformats/skarbi-fridriha-iii/

Опубликовал: Дмитрий Адаменко | 17 Січня 2020
Рубрика: Cимволіка, X–XVII ст., X–XVII ст., Біографії, Історія

Последние опубликование статьи