Однострої австрійських залізничників

А.Г. Малов-Гра

Особливості одностроїв чиновників імператорсько-королівського Міністерства залізниць

Формений одяг чиновників імператорсько-королівського Міністерства залізниць вперше було встановлено регламентом 1896 року, із змінами 1908 року.

Загалом опис форменого обмундирування чиновників Міністерства залізниць (не слід плутати з форменим одягом службовців Державних та приватних залізниць) відповідав однострою державних чиновників, але мав низку відмінностей.

Капелюх з чорного фетру чи пуху, був парадним головним убором . По краях його обшивали чорною муаровою стрічкою шириною 5,3 см і прикрашали спереду золотою петлицею, але на відміну від державних чиновників не з ґудзиком, а вишитим зображення крилатого колеса замість нього. У кутах розташовували золоті кокарди з чорним центром, на якому вишивали імперського орла. У чинів III–VIII класів петлиця була у вигляді шести філігранних джгутів, два центральні з яких були перевиті між собою. Капелюх уздовж бортів прикрашав чорний страусовий плюмаж.

У 1896 році чиновникам Міністерства залізниць встановили мундир із помаранчевим прикладним кольором (як у Міністерстві торгівлі) та із зображенням крилатого колеса на комірі. У 1908 році помаранчевий оксамит було замінено сіро-синім (Tegetthoffblau), зображення крилатого колеса збережено.

Кепі було з темно-зеленого сукна. Внизу петлиці замість малого ґудзика містилося зображення крилатого колеса.

Сюртук громадянського зразка. На відкладному комірі було передбачено позолочене зображення крилатого колеса.

Інші предмети обмундирування аналогічні державним чиновникам.


https://herr-freiherr.livejournal.com/80314.html

Перший варіант статті надрукований: Малов-Гра, А.Г.  Форменная одежда гражданских чиновников Австро-Венгрии. 1889-1914 гг // История военного костюма: от древнего мира до наших дней. Материалы V и VI Международных военно-исторических конференций / Под. ред. А.В. Арановича, Д.Ю. Алексеева. Санкт-Петербург, 21 ноября 2019 г. и 3 декабря 2020 г.: Сб. научных статей. — СПб.: СПбГУ ПТД , 2020. С. 251–264.

Опубликовал: Дмитрий Адаменко | 23 Березня 2023
Рубрика: Загальні відомості, Малюнки, Однострій
Позначки:, ,

Последние опубликование статьи